× All about KIDS | mert lélekben örökké gyerekek maradunk {about kids from kids}
Kiskuckó

 

 
gyerekszoba

mi kell feltétlenül egy gyerekszobába, hogyan érdemes berendezni? itt ezekeről olvashatsz.

  1. ötletek, cikkek  

 
játékok
Tartalom
 
Csodaország

itt könyvekből olvashatsz részleteket, valamint ajánlókat is találhatsz. :)

  1. Csodaország A-tól Z-ig 
  2. Halló, itt apu mesél!

 
média
Tartalom
 
állattartás
Tartalom
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tejben fürdő kisbabák

A legtöbb kismama attól tart, hogy kevés lesz a teje. Ám előfordulhat ennek az ellenkezője is.

A kelleténél nagyobb tejkínálat főleg a szoptatás első időszakára jellemző, de bármikor előfordulhat, ha a baba a szokásosnál ritkábban szopik, vagy ha hirtelen elválasztják. A túl sok tej termelése kényelmetlen mellfeszülést okoz, sőt az is megeshet, hogy tejcsatorna-elzáródást vagy mellgyulladást idéz elő. Van olyan csecsemő, aki nehezen boldogul a bőven ömlő tejjel, ezért akár vissza is utasíthatja a szopást.

A tejbelövellés – és ami utána következik
A szülés utáni második-harmadik napon a kis mennyiségű előtej átadja a helyét a bővebben termelődő átmeneti, majd érett tejnek. A változás látványos: a jelenséget  emiatt  tejbelövellésnek  is  nevezik.  Ha  a  mell  a szöveti duzzanat következtében és a nagyobb mennyiségű tej termelődése miatt annyira feszes, hogy a babának emiatt nehézséget okoz a szopás, segíthet, ha a mama fej egy kicsit, mielőtt mellre teszi a kisbabát. Még jobb megoldás, ha már a tejbelövellés előtt gyakori a szoptatás, így ugyanis csökkenthetők a későbbi kellemetlen tünetek.
Nem ritka, hogy rendszeresen fejést javasolnak, és megkérik a kismamát, ürítse ki teljesen a mellét. Erre a tejtermelés fenntartása érdekében jól szopó csecsemő esetében nincs szükség. A sok fejés viszont egyre több tej termelésére készteti a szervezetet. Van, akinek fejés nélkül is több termelődik a kelleténél.
Eszter két hónapos kislánya szinte alig alszik, sokat sír, folyton enne, de amikor mellre teszik, akkor is nyugtalan, széklete híg, zöldes, gyarapodása lassú. A család a tápszeres kiegészítést sürgeti, úgy gondolják, Eszternek nem jó és nem elég a teje.
Első pillantásra igazat kellene adnunk a családnak: a baba nem jól gyarapodik, akármennyit is szopik. Ám azt is tudjuk, hogy szoptatási probléma esetén az anya és a baba állapotát egyaránt meg kell ismerni, és még sok-sok kérdést körül kell járni, hogy megtaláljuk a baj okát. Eszter a következőket mondja:
– Amikor mellre teszem Rékát, néhány korty után kapkodni kezdi a fejét, a szájából folyik a tej, sok levegőt nyel. Pár perc múlva abbahagyja a szopást. Ha megkínálom a másik mellemből, elfogadja, de hamarosan ott is nyüglődni kezd. Összesen, ha tíz percig szopik… A vállamon elalszik böfiztetés közben, de hamarosan sírni kezd, nemsokára újra meg kell szoptatnom. Ez így megy egész nap. Ha éjjel több órát alszik a baba, a mellem feszes, nehéz lesz – fejnem kell.
A szoptatási tanácsadó ilyenkor már szinte biztos abban, hogy túl sok tejet termel az anya szervezete. Ha a kelleténél több tej termelődik, könnyen előfordulhat, hogy az anyatej összetevői nem a megfelelő arányban jutnak a baba szervezetébe.

Mese a levesről és a főételről
A szoptatás elején zsírszegény, de cukorban (laktóz) gazdag a tej, míg a szoptatás második felében sűrű, laktató: bővelkedik fehérjében és zsírban. A szopás során ürülő első tejet könnyű leveshez, míg a hátsó tejet tartalmas második fogáshoz hasonlíthatjuk. Ha mindkettőből megfelelő mennyiséget kap a baba, a szomját is oltja, és jól is lakik. Ám képzeljük el, hogy egész nap temérdek levest tálalnak elénk. Hiába eszünk belőle sokat, éhesek maradunk. Így járt a kis Réka is. Eszter a szokásosnál bővebb tejű anya, ráadásul a fejéssel még több tej termelésére késztette a szervezetét. Ha több a tej – több az első tej is, a baba pocakja már ezzel tele lesz, alig fér bele a gazdag hátsó tejből. Hamar megéhezik, ám megint az első tejjel kell beérnie, és így tovább. Ebből következik, hogy nem gyarapodik megfelelően, nyugtalan, puffad, hasmenése van. A túl sok laktóz ugyanis hashajtó hatású.
A megoldás természetesen nem az, hogy tápszert adunk a babának. Változtatni kell a szoptatási gyakorlaton annak érdekében, hogy Eszter szervezete éppen annyi tejet termeljen, amennyi a babának kell.

Csak fokozatosan!
A cél tehát a tej mennyiségének csökkentése. Nagyon fontos, hogy lassan haladjunk, ellenkező esetben tejcsatorna-elzáródással, mellgyulladással tetézhetjük a problémát, de a tej erőteljes apadása is bekövetkezhet.
Az első lépés, hogy próbáljuk meg a szoptatást mindkét fél számára kényelmessé tenni. A tejtúltermeléssel együtt jár, hogy a tejleadó reflex túl erős: a baba szájába ömlik a tej. Emiatt kapkodja a fejét Réka szopás közben. A szoptatási testhelyzet változtatása sokat segíthet. Eszternek azt tanácsolhatjuk: próbálja ki, hogy a fotelben hátradől, és a babát szinte függőlegesen a mellkasára fektetve szoptatja. Háton fekve is szoptathat, de azt is megteheti, hogy ülve, hónaljtartásban teszi mellre Rékát, úgy, hogy a baba feje magasabban legyen a testénél. Így a kicsi könnyebben tud nyelni, nem ömlik olyan erősen a szájába a tej. Megoldható az is, hogy a tejleadó reflex idejére leveszi a babát a melléről, illetve az is, hogy egy-két perces fejéssel kiváltja a reflexet, és a kicsit csak akkor teszi mellre, amikor a tej már nem áramlik olyan erősen. Ez persze próbára teheti a baba türelmét. Szoptatás közben is érdemes böfiztetni! Ne ijedjen meg a bukástól, ez ebben a helyzetben természetes!
A második lépés a szoptatási „menetrend” átalakítása. Ha eddig rendszeresen fejt, most ne hirtelen hagyja abba, hanem úgy, hogy fokozatosan (alkalmanként 10-20 grammal) csökkenti a kifejt tej mennyiségét.
Ha a baba megéhezik, tegye mellre, és hagyja, hogy addig szopjon, ameddig csak akar. Böfiztesse meg, de utána ne a másik mellére tegye át, hanem az elsőn folytassa a szoptatást. Ezzel megadja az esélyt, hogy a baba elegendő hátsó tejhez jusson. Ha a baba egy-két órán belül újra szopni akar, megint az első mellével kínálja, a másikból fejjen egy keveset, csak annyit, hogy megkönnyebbüljön. Ezzel a módszerrel egy-két hét alatt eljuthat oda, hogy csak annyi teje lesz, amennyire szükség van.

Minden cseppje kincs!
Sokan úgy gondolják, hogy bűn lenne csökkenteni a tej mennyiségét, hiszen rengeteg kisbaba vár országszerte gyűjtött anyatejre. Ha tejet akar adni, fejjen továbbra is – de ne mindig szoptatás után, mert akkor a hígabb első tej jut a babának, és a dúsabb az anyatejgyűjtőbe. Ez természetesen csak akkor fordul elő, ha nagy a lefejt mennyiség. Beoszthatja, hogy szoptatás előtt és utána is fej egy kicsit, vagy úgy is alakíthatja, hogy egyszer szoptatás előtt, máskor szoptatás után fej.

Meddig lesz tejem?
A szoptatás befejezése után nagyjából negyven napig még természetes, hogy néha tejfolyást tapasztalunk, és szinte biztos, hogy pár csepp tejet ki tudunk préselni a mellbimbóból. Ha a tejtermelés tovább is fennmarad, és ehhez menstruációs zavar is társul, jó orvoshoz fordulni. Lehet, hogy az agyalapi mirigy vagy a pajzsmirigy működési zavaráról van szó, ami – amellett, hogy a fönt leírt kellemetlen tüneteket fönntartja – a mirigyek alaki elváltozását okozhatja. A vizsgálat vérvételből áll, a kezelés gyógyszeres – illetve nagyon előrehaladott állapotban műtétre is sor kerülhet. Ha a fehér tej helyett barnás-zöldes folyadék ürül a mellből, ez a szövetek jóindulatú elváltozására utal, ilyenkor orvoshoz kell fordulni.

(Szaktanácsadó: Dr. Kovács Judit neonatológus, nőgyógyász szakorvos)

Sződy Judit szoptatási tanácsadó

Kismama.hu 2004. június 01.

 
kisbabák

ebben a részlegben elsősorban a kisbabákról olvashatsz.

  1. terhesség és szülés
  2. szoptatás
  3. csecsemőgondozás
  4. gyógynövények
  5. az első év 
  6. bababarát kórházak
  7. babaúszás
  8. családi nyaralóhelyek
  9. hasznos címek

 
iskola
Tartalom
 

nevelés
Tartalom
 
egészség
Tartalom
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros