× All about KIDS | mert lélekben örökké gyerekek maradunk {about kids from kids}
Kiskuckó

 

 
gyerekszoba

mi kell feltétlenül egy gyerekszobába, hogyan érdemes berendezni? itt ezekeről olvashatsz.

  1. ötletek, cikkek  

 
játékok
Tartalom
 
Csodaország

itt könyvekből olvashatsz részleteket, valamint ajánlókat is találhatsz. :)

  1. Csodaország A-tól Z-ig 
  2. Halló, itt apu mesél!

 
média
Tartalom
 
állattartás
Tartalom
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
babakonyha

Egyet nekem - egyet neked
A nyolc hónapos gyerekek többsége már nagyon tevékeny tagja a családnak. Kúszik-mászik, üldögél, tesz-vesz. Éppen elég ügyes ahhoz, hogy egy-egy falatot a szájába tegyen.

Nem ritka, hogy a nyolc hónapos baba még alig fogad el valamit az anyatejen kívül – a kóstolgatás korszaka elhúzódhat több hónapig is. Ettől nem kell kétségbeesni: ha minden alkalommal megszoptatjuk, ahányszor kéri, biztos, hogy elég táplálékhoz jut. Ám lassanként az "óvatos" babánál is számíthatunk arra, hogy nem az éhsége, hanem a kíváncsisága fogja rávezetni őt a családi asztalnál való falatozásra. 

Ahogy telnek a hetek, egyre ügyesebben csippenti fel és teszi a szájába a "katonákat", talán jobban élvezi az önálló evés tudományát, mint azt, ha a mama pürét kanalaz a szájába.

Apró katonák
Tegyünk kézzel megfogható, biztonságos falatkákat a tányérra. A "katonák" mindenképpen olyan állagúak legyenek, hogy szét tudja őket lapítani, és ezután lenyelni. Nem is gondolnánk, milyen sok alapanyagunk van a csipegetős fogásokhoz. Legegyszerűbb, ha sütőtököt, almát vagy répát puhára párolunk és kockára vágunk. Újdonságként bevezethetjük már a párolt karfiolt, a változatosságot kedvelő családokban pedig a csicsóka is szerepelhet az étlapon. Gombóckákat a szokásosnál kicsit sűrűbbre főzött kásából is készíthetünk. Erre alkalmas a zabpehelyből, rizslisztből, kukoricadarából készült, vízben vagy anyatejben főtt kása. Ha már összetettebb ételeket is eszik a baba, keverhetünk a kásába reszelt gyümölcsöt, párolt, összetört zöldséget, kilenc hónapos kor után reszelt sajtot, túrót. Főtt, darált hússal is tartalmasabbá tehetjük a baba ételét.
Ebben a korban már kenyérdarabkákat is adhatunk a picinek. A katonák legyenek falatnyi méretűek, puhák. Vékonyan kenhetünk rájuk házi készítésű szendvicskrémet: párolt, összetört zöldséget, zöldfűszeres túrót vagy vajat. Még ne adjunk a kicsinek teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret – ne kínáljuk májkrémmel, felvágottakkal és virslivel se ebben a korban. A "bolti" húskészítmények többsége nagyon sós, és olyan adalékanyagokat tartalmaz, amelyek károsak, vagy allergiát válthatnak ki. A virsliben, párizsiban jelentős mennyiségű szója és tejpor található, ezek fehérjéi a leggyakoribb táplálékallergének a mi kultúránkban.

Mézet ne!
A mézes kenyér sem ennek a korosztálynak való. Amellett, hogy nagyon édes, és egyben magas a cukortartalma, pici korban veszélyes ételmérgezést is okozhat. Míg a felnőttekre a mézben előforduló botulinumbaktérium és annak méreganyaga veszélyes, egyéves kor előtt még a baktérium szaporítóanyaga (spórái) is komoly bajt okozhatnak. A spórák ellenállnak a hőnek, tehát sütéssel, főzéssel sem kerülhetjük el biztosan a betegséget. Egyéves kor után a gyerek fejlettebb immunrendszere és a felnőttekéhez hasonló bélbaktérium-flórája megakadályozza a megbetegedést.

Várjunk a nyers koszttal!
Mivel tudjuk, hogy a rostos ételek egészségesek, hajlamosak lennénk a pici babákat is idejekorán nyers kosztra fogni. Szinte adja magát, hogy reszelt répát, szeletelt salátaféléket, magvakat és csupán vízben áztatott gabonaféléket etessünk a kicsivel, hiszen pépes étel, le tudja nyelni. De hiába nyeli le, alig emészt meg belőle valamennyit. A rostban, cellulózban gazdag táplálékon élő állatok szinte folyamatos táplálkozással, több gyomorral, "végtelenül hosszú" bélrendszerrel, cellulózbontó baktériumokkal rendelkeznek, így tudják hasznosítani a rostos nyers kosztot. Az ember – és főleg a kisbaba – nem alkalmas erre. A WHO ajánlása szerint az anyatej mellett nagy energiatartalmú, könnyen emészthető táplálékot kell adni a kicsiknek: a gyomruk aprócska, energiaigényük viszont hatalmas a testméretükhöz képest. Számukra a táplálék nemcsak a mindennapi aktivitáshoz szolgáltatja az energiát (pedig az sem lenne elhanyagolható, egy felnőtt napi mozgásmennyiségéhez képest), hanem testük növekedéséhez, hízásához, erősödéséhez is. A zöldségeket pároljuk meg, a gabonapelyheket pedig főzzük rövid ideig, vagy legalábbis forrázzuk le, és hagyjuk állni néhány percig, hogy megpuhuljanak.

Tejben-vajban
A "tehéntejkérdés" nem szűnő indulatokat kavar. A mai nagymamák még tejjegyet kaptak szülés után, hogy ingyen jussanak tejhez ők és a babájuk is. (Ugye hihetetlen?) Mára kiderült, hogy nem ritkán éppen a tehéntej okoz problémát: a szoptató anya túlzott tejfogyasztása a babánál hasfájást okozhat, a túl korán bevezetett tejtermék a gyerek táplálékallergiáját válthatja ki. Sokan teljesen elzárkóznak a tejfogyasztástól – lássuk be, van ebben logika: tejet egyetlen állat sem fogyaszt csecsemőkora után. Ami kezdetben éltető anyag volt, a későbbiek során bajok forrása lehet, mert a felnőtt szervezet nem tud megbirkózni minden összetevőjének lebontásával, érzékeny lehet fehérjéire, és hajlamossá válhat miatta bizonyos betegségekre. Ám azért, mert sokan nem bírják a tejet, még nem kellene mindenkinek elfordulnia tőle – hiszen olyan finom. Azonban a tehéntej fogyasztását a gyerekorvosok jó része nem ajánlja egyéves kor előtt. Ám – ha a családban nincs allergiás megbetegedés – nyolc-kilenc hónapos kortól szabad az út a savanyított tejtermékek (sajt, kefir, joghurt, túró) előtt. Természetesen az ismerkedés időszakában csak egészen kicsi adagokkal próbálkozzunk, és később se a tejtermékek jelentsék a baba ételeinek alapját – hiszen ott van még a biztonságos anyatej, amely az első szülinap után is jelentős részét teszi ki a kicsi étrendjének. Színtejet csak akkor adjunk, ha már nem, vagy alig szopik a baba. Egyéves kor után már semmi szükség tápszerekre, cumisüvegre. Ilyenkor már olyan sokfélét eszik a baba, hogy hozzájut a számára szükséges ásványi sókhoz és vitaminokhoz a dúsított és módosított összetevőjű tápszerek, babatejek és bébiételek nélkül is. A tejből ne készítsünk kakaót, karamellát, hiszen a tehéntej maga is édes, jó ízű. Ha a baba édesítés nélkül nem issza meg, valószínűleg nincs szüksége rá.

Heti étrend
Igény szerinti szoptatás mellett a nyolc-kilenc hónapos gyerekek többnyire egyszer-kétszer esznek másféle táplálékot. Bár már "nagy babáról" van szó, ha újdonságot adunk neki, még mindig magában adjuk, és figyeljük a kicsit, hogy nem érzékeny-e erre az ételféleségre.
Hétfő
ebéd: puha zöldségdarabkák a család zöldségleveséből
uzsonna: reszelt alma, egy kanál túróval elkeverve
Kedd
ebéd: párolt brokkoli reszelt sajttal
uzsonna: sülttökkockák
Szerda
ebéd: sűrű zöldborsókrémleves
uzsonna: zabpehelykása banándarabkákkal
Csütörtök
ebéd: krumplipüré darált csirkehússal
uzsonna: párolt almakockák natúr joghurttal
Péntek
ebéd: karfioldarabkák a családi rakott karfiolból
uzsonna: kenyérkatonák petrezselymes túróval
Szombat
ebéd: céklás krumplipüré
uzsonna: kukoricapuliszka reszelt körtével
Vasárnap
ebéd: rizses hús (puhára főtt rizsből)
uzsonna: házi gyümölcsjoghurt

Összeállította: Sződy Judit
Kismama.hu  2005.02.02.

 
kisbabák

ebben a részlegben elsősorban a kisbabákról olvashatsz.

  1. terhesség és szülés
  2. szoptatás
  3. csecsemőgondozás
  4. gyógynövények
  5. az első év 
  6. bababarát kórházak
  7. babaúszás
  8. családi nyaralóhelyek
  9. hasznos címek

 
iskola
Tartalom
 

nevelés
Tartalom
 
egészség
Tartalom
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!