Stimuláló környezet a boldog gyermekkorért. Avagy, hogyan fér el egy egész világ 12 négyzetméteren úgy, hogy eközben a gyerek is biztonságban van, és a lakás többi részét sem fordítja fel? Megmutatjuk!
Általában amikor a család új lakásba költözik, automatikusan a legkisebb szobát jelölik ki a gyereknek. Ez nagy hiba, hiszen, míg a szülők jórészt csak alvásra használják például a hálószobájukat, addig a gyerekszoba egész napra egy teljes világot jelent a kicsinyeknek.

A gyereknek sokkal nagyobb a hely és főleg a mozgásigénye, ezért első lépesként jöhet a szobacsere!
Tájolás szempontjából, mivel fontos, hogy a gyerekszoba kellőképpen világos legyen, részesítsük előnyben a déli, dél-nyugati vagy dél-keleti helyiségeket.

Berendezés
Ami a bútorzatát illeti, férjen el benne egy ágy, egy ruhásszekrény, egy rajzoló-, később dolgozóasztal székkel, egy nyitott polc könyveknek, játékoknak. Praktikus darabja lehet még a szobának egy játékelnyelő jókora láda vagy doboz, amely lehet akár kerekes is, így könnyebben hordozható.

Mindenképpen kell még legalább egy szőnyegnyi tér középen, ahol játszani lehet. Ha a rendelkezésünkre álló tér szűkös, megoldást jelenthet az emeletes ágy, alatta ugyanis jól elférhet a szekrény, vagy játékkuckó.

Ingergazdag környezet a harmonikus fejlődésért
Egy gyerek közvetlen környezetéből, a színekből, formákból, motívumokból tanul, ezek formálják a szépérzékét, ízlésvilágát. Pszichológusok szerint a kicsik fejlődésütemét is befolyásolja, hogy milyen színek, hangulat, tárgykultúra veszi őket körül, ezért ne sajnáljunk időt és pénzt fektetni a gyermekszoba berendezésére.
Sőt, vonjuk be a gyereket is a díszítésbe, a kicsik általában büszkék alkotásaikra, pár színes képkerettel a legegyszerűbb gyerekrajz is hatásos dísze lehet a lakásnak.
Tipp
Olcsó de hatásos megoldás lehet, ha a keményebb kartonra készített képeket egy falra ragasztott, fából készült ruhacsipesszel rögzítjük.

A régi bútorokat átfesthetjük, vidám motívumokkal díszíthetjük, vigyázzunk arra, hogy milyen festéket használunk, egyes típusok ugyanis, ha a szervezetbe jutnak károsak lehetnek az egészségre.
És ha már festegetünk, bár ingergazdag környezet kialakítása a cél, háromnál több szint ne használjunk a gyerekszobában sem, mert a túl sok élénk szín zavaró lehet, főleg kisgyermekkorban!

De nagyobb gyerek már egyedül is eldöntheti, hogy milyen színű szobát szeretne, ne felejtsük ki ebből a fontos döntésből!
Persze a vizuális nevelés mellett fontos a mozgás és a kaland is, ezért gondoskodjunk megfelelő kellékekről. Egy bordásfal kis helyen elfér, úgyszintén egy sátor, amely kiváló búvóhely vagy kuckó lehet és könnyen el is készíthető akár egy régi, nagyobb kartondobozból vagy régi lepedőből.
Biztonság mindenek előtt
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontosak a különböző biztonsági intézkedések, amelyekkel elkerülhetjük a különböző, nem kívánt baleseteket.
Ne vegyünk éles sarkokkal kialakított bútorokat, vagy tegyünk rájuk műanyag sarokvédőt. Az ablak ne legyen könnyen megközelíthető és kinyitható, ne tegyünk alá asztalt vagy széket!
A konnektorokba tegyünk műanyagdugókat, így akadályozhatjuk meg, hogy a kis kíváncsiak belenyúljanak.
Ne kerüljenek a szoba padlójára növények, mert könnyen lehet, hogy a gyerekek nemcsak a növényt, de a földet is megkóstolják.
A szobában éjjel mindig égjen egy lámpa, még akkor is, ha a gyermek nem fél egyedül a sötétben, a biztonságos közlekedés érdekében. De ne tegyük olyan helyre, ahonnan zsinórjánál fogva könnyen magára ránthatja.
A kicsik szeretnek pakolni, ezért jó, ha könnyű, műanyagból készült bútorokat vásárolunk, ezzel biztosan nem ütik meg magukat.
Mivel a gyerekek állandóan szaladgálnak, arra is figyeljünk, hogy a szőnyeg alja gumírozott legyen, így nem csúszkál a padlón, és biztosan nem esik el a gyerek.

Testvérek
Ahol két vagy több gyerek lakik egy szobában fontos, hogy mindegyik gyerek egyénisége érvényre jusson, és ez a birtokolt szobarészben is nyilvánuljon meg. A különbözőség legegyszerűbb kifejezője a szín.
Kapjanak különböző színű íróasztalt, ágyat, ágyneműt bármit, ami különbözőségüket, egyéniségüket hangsúlyozza.
Forrás: manna.ro |